مقالات

سیستم های مولد بخار

سیستم های مولد بخار از جمله سیستم های تامین انرژی مورد نیاز در صنعت و مصارف خانگی می باشد که دیگ بخار بخشی از آن می باشد . ایمنی این نوع سیستم ها بالا بوده و اغلب از آن به عنوان منبع گرمایشی ایمن یاد می شود . 

مولد بخار و دیگ بخار

به طور کلی دستگاه هایی که آب را به بخار آب تبدیل می کنند ، دیگ بخار نامیده می شوند . دیگ های بخار انرژی مورد نیاز برای تغییر فاز یاد شده را از طریق انواع سوخت های فسیلی ، تشعشعی یا الکتریکی تامین می کنند . با توجه به انواع و کاربردهای مختلفی که از بخار آب موجود است ، تولید بخار در فشار و دماهای مختلفی تولید می شود . 

دیگ بخار بخشی از سیستم مولد بخار می باشد . اکثر مولدهای بخار امروزی بخار داغ با فشار بالا ( 2400-3500 psi ) یا ( 160-240 bar ) تولید می کنند . البته مولدهای بخار هسته ای بخار داغ اشباع با فشار پایین 70 bar یا 1000 psia تولید می کنند و از آب فشرده شده ( compressed water ) استفاده می کند . مولدهای بخار به عنوان اصلی ترین منابع تامین انرژی صنعت امروز تبدیل شده اند . 

اجزای اصلی تشکیل دهنده مولد بخار عبارت است از :

  • پیش گرمکن آب تغذیه ( economizer )
  • دیگ بخار ( boiler )
  • سوپر هیتر ( super heater )
  • بازیاب حرارتی ( reheat )
  • پیش گرم کن هوا ( air preheater )

بزای ایجاد حرارت در مولد بخار فسیلی از ذغال سنگ پودر شده یا سوخت مایع ( مشتقات نفتی ) یا گاز طبیعی مورد استفاده قرار می گیرد . لازم به ذکر است که امروزه در دنیای صنعت، استفاده از ذغال سنگ و سوخت مایع تقریبا منسوخ شده و جای خود را به گاز طبیعی که احتراقی تمیز تر و آلودگی کم تری دارد ، داده است . در بعضی مواقع ممکن است از هیترهای برقی و یا اتلافات حرارتی حاصل از فرایندهای صنعتی برای تامین انرژی مصرفی مورد استفاده قرار گیرد . 

برای اطلاع از انواع دیگ های بخار و مشاهده دسته بندی های مختلف آن کلیک کنید . 

پاسخی بگذارید