مقالات

طراحی دیگ بخار

دیگ بخار موتورخانه

دیگ های بخار موتورخانه ای و صنعتی بر حسب نوع کاربرد و مشخصه های بخار تولید شده توسط آن طراحی و ساخته می شوند . در مقاله پیش رو به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت . 

طراحی دیگ بخار های بخار موتورخانه ای و صنعتی

پارامترهایی که در طراحی دیگ های بخار در نظر گرفته می شوند ، با توجه به میزان فشار و درجه حرارتی که از بخار تولیدی مورد نیاز هست و هم چنین سوخت های مصرفی لازم  تعریف می شوند . 

با دانستن میزان و مشخصات بخار خروجی مورد نیاز و سوخت مصرفی ، مهندس طراح دانش خود را در موارد زیر به کار می گیرد :

مبانی انتقال حرارت ، جریان بخار و آب در لوله ها و همچنین خواص مواد ، وسایل و تجهیزات مورد نیاز دیگ بخار تعیین می شود . نکته ای قابل ملاحظه می باشد ، دیگ ها علاوه بر تولید بخار آب در فشار و دمای مورد نظر ، باید دارای بازدهی مناسب اقتصادی و ایمن در بهره برداری باشد . 

لوله های زیادی حاوی آب و مخلوط آب و بخار برای افزایش سرعت تولید بخار در دیگ بخار داخل محفظه حرارت ( کوره ) تعبیه شده است . 

آب تبخیر نشده سنگین از پایین مخزن بخار به مخلوط بخار و آب نیرو وارد می کند و موجب چرخش و جریان آن به سمت بالا می شود . 

هر یک از لوله ها باید بتوانند مقدار کافی آب و مخلوط آب و بخار را انتقال دهند . در غیر این صورت با جذب حرارت زیاد ، بدون انتقال دادن مقدار کافی از آب یا مخلوط آب و بخار ، لوله ها خراب و معیوب می شوند . بنابراین سرعت جریان و حرکت سیال در درون لوله ها بسیار مهم بوده و یکی از مسایل مهم در طراحی دیگ های بخار محسوب می گردد . پس از مشخص کردن اندازه لوله ها ئ محاسبه آن ها ، طراح میزان استحکام لازم لوله ها و مقاومت حرارتی آن ها را در مقابل فشار و دمای مورد انتظار تعیین می کند . علاوه بر این برای جلوگیری کردن از آسیب حرارتی لوله ها ، طراح باید افزایش نامعلوم فشار را در بعضی مواقع اضطراری پیش بینی کند و از وقوع مشکلات ناشی از آن جلوگیری کند . 

برای ایمن ساختن سیستم در مقابل فشار های بالا ، شیر های رهاکننده ( relife valve ) در نظر گرفته می شود که به شکل اتوماتیک در یک فشار مشخص باز شده و بخار اضافی که موجب افزایش فشار شده را به محیط بیرون منتقل می کند . شیر های ایمنی بر اساس ظرفیت دیگ بخار طراحی می شوند . 

یک برش از دیگ بخار تحت فشار ، لوله های حاوی آب و مخزن هایی که آب داخل آن به جوش آمده و بخار را تولید می کنند در شکل زیر آورده ایم .

دیگ بخار موتورخانه

پاسخی بگذارید