مقالات

مولد بخار ، منبع گرمایشی ایمن

مولد بخار

دیگ بخار بخشی از سیستم های تولید بخار می باشند و جز اصلی آن می باشد . به همین دلیل به مولدهای بخار ، دیگ بخار گفته می شود . همانطور که از نام دیگ بخار مشخص است ، دستگاهی است که آب را به بخار تبدیل می کند و انرژی مورد نیاز خود را از طریق سوخت های فسیلی ، تشعشعی و یا الکتریکی تامین می کند . به مجموعه ای که دیگ بخار بخشی از آن باشد مولد بخار گفته می شود . مولدهای بخار به عنوان اصلی ترین منابع تامین انرژی در صنعت به شمار می روند .

صنعت و مولد بخار

صنعت همواره به دنبال یافتن منابعی گرمایشی هست که کاربدی آسان را در کنار ایمنی داشته باشد . بخار آب یکی از این موارد می باشد که در این مقاله ما به نحوه تولید آن و سیستم های مربوطه خواهیم پرداخت . 

دیگ بخارآب BFW

در سیستم های تولید بخار ، به علت انجام عملیات تبخیر ، غلظت رسوبات باقی مانده افزایش می یابد و وجود این ناخالصی ها عملکرد سیستم را دچار ضعف کرده و موجب از کار افتادن آن می شود . در این حالت سیستم را از مدار خارج باید کرد و با ترمیم آن مجدد به سیستم بازگردد . به منظور جلوگیری از این اتفاق آب مورد استفاده برای دیگ بخار باید از نوع BFW باشد . BFW یکسری مراحل تصفیه آب می باشد که به واسطه آن میزان ناخالصی و مواد باقی مانده در آب به حداقل می رسد . میزان دقت تصفیه بر اساس نوع آب مصرفی کع مورد استفاده قرار می گیرد تعیین می شود . 

آب تصفیه شده

 

آب BFW در واقع آبی است که مراحل تصفیه را گزرانده باشد و این آب آماده سیستم های مولد بخار است . با این حال هم چنان مقداری ناخالصی و مواد معلق داخل آب باقی می ماند که باعث بروز مشکلاتی می شود . 

امروره برای برطرف کردن این مشکل راه حل تزریق مواد شیمیایی پیشنهاد شده است . مواد شیمیایی اضافه شده علاوه بر برطرف کردن مشکل رسوبات آب ، از جرم گرفتی سایر قسمت های سیستم نیز جلوگیری می کند و نیاز به شست و شوی مکانیکی و شیمیایی اجزای سیستم به منظور جرم زدایی را بر طرف می سازد . 

پاسخی بگذارید