مقالات

منبع انبساط بسته ؛ انواع ، معایب و مزایا

expansiontank

منبع انبساط بسته همان طور که از نامش مشخص است منبعی می باشد که با هوای محیط اطراف خود تبادلی ندارد و فشار موجود در مخزن توسط یک مکانیسم به وسیله بالشتک های هوا یا گاز ازت تامین می شود . منبع انبساط بسته به گونه ای طراحی شده است که بخشی از مخزن آن گاز بی اثر تعبیه شده و بخش دیگر آن برای وارد شدن آب در حال جریان در سیستم گرمایشی می باشد . در این نوع مخزن ها فشار سیستم بر مبنای تعادل فشار بخش گاز و آب در حال گردش ایجاد می شود . به همین منظور مخازن انبساط بسته در قسمتی از موتورخانه یا نزدیک دیگ و در ارتفاعی بالاتر از آب ورودی دیگ نصب می شود .

منابع انبساط بسته بر اساس نوع ساختار و عملکردشان و همچنین نوع گاز به کار رفته در مخزن گازی به دو دسته مخازن انبساطی قابل تنظیم و منابع دیافراگمی تقسیم می شوند . 

expansiontank

منبع انبساط بسته قابل تنظیم

در این نوع منابع فشار آب داخل سیستم به طور دائم اندازه گیری می شود و میزان آن در یک مقدار مشخص نگه داشته می شود . بدین ترتیب که با تغییر دمای آب درحال گردش در سیستم گرمایشی ، حجم آب زیاد یا کم می شود و به دنبال آن میزان هوای داخل مخزن نیز با توجه به این تغییرات تغییر می کند . به عبارت دیگر با ورود آب گرم در سیستم گرمایشی و گرم تر شدن آن و ورود آن به مخزن انبساط ، حجم آب کم کم افزایش یافته و هوای داخل منبع انبساط خارج می شود .

هنگامی که حجم آب داخل مخزن به حداکثر خود برسد ، شیر خروجی هوا بسته شده و فشار مخزن در یک مقدار ثابت و مشخص قرار می گیرد . پس از آن با افزایش یا کاهش حجم آب مخزن وارد عمل شده و با کاهش یا افزایش آب درون مخزن فشار را در همان مقدار مشخص شده نگه می دارد . یکی از معایب موجود در مخازن انبساط بسته قابل تنظیم این می باشد که در مواقعی که امکان ورود هوای موجود در مخزن به آب وجود داشته باشد ، باعث به وجود آمدن حباب در سیستم گرمایشی و لوله ها خواهد شد . به دنبال این اتفاق نیاز به هواگیری در سیستم گرمایشی و لوله ها افزایش می یابد .

منبع انبساط بسته تیوپی 

منبع های انبساط بسته تیوپی دارای یک تیوپ لاستیکی می باشند که مخزن را به دو بخش تقسیم می کند . در خارج از تیوپ لایه هوا یا گاز تحت فشار قرار داشته و در داخل تیوپ آب داخل سیستم گرمایشی جریان پیدا می کند . به این صورت که زمانی که داخل تیوپ که با آب منبسط شده پر شده است ، تحت فشار زیادی از آب قرار گیرد ، تیوپ لاستیکی افزایش حجم می یابد و در هنگامی که ای فشار بیشتر از آستانه تحمل قسمت گازی باشد ، سیستم وارد عمل شده و با باز کردن شیر آب خروجی ، مقدار آب داخل تیوپ را کاهش داده تا فشار درون مخزن مجددا به حالت نرمال و استاندارد خود برگردد . از جمله معایب منابع انبساط بسته دیافراگمی می توان به این موضوع اشاره کرد که تیوپ لاستیکی بین قسمت های مایع و گازی به مرور زمان دچار آسیب شده ، سوراخ و پاره می شود که امکان دارد خاصیت خود را از دست بدهد . به دنبال این اتفاق مشکلات متعددی در سیستم گرمایشی به وجود می آید و ممکن است آن را مختل کند . 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *