مقالات

بوستر پمپ آبرسانی چیست و چرا باید از آن استفاده کنیم

بوستر-پمپ-آبرسانی

بوستر پمپ آبرسانی :

یکی از مشکلات عمده در سیستم های آب شهری و آب ساختمان ها تنظیم فشار آبی که به لوله ها پمپ می شود وجود دارد. میزان مصرف آب همیشه و در همه حال در حال تغییر می باشد برای همین سیستم های پمپ ثابت که مقدار مشخص شده آب پمپاژ می کند در ساختمان ها و آب شهری ممکن است میزان مصرف آب تغییر کند و در نتیجه میزان فشار وارده به لوله ها دائما در حال تغییر است.

در این صورت بالا رفتن و افزایش فشار آب باعث آسیب دیدن و خراب شدن شیرآلات و لوله ها می شود و همچنین کاهش یکباره فشار باعث قطع شدن آب در بعضی از نقاط شهر و یا ساختمان می شود.

 

قیمت بوستر پمپ خانگی

 

بوستر پمپ چیست؟

 

برای کنترل و تنظیم فشار آب از دستگاهی به نام بوستر پمپ استفاده می شود.

این  دستگاه و یا سیستمی است که از چند الکتروپمپ یا پمپ (که به صورت موازی به هم وصل شده اند) ، شیرآلات ، لوله ها و اتصالات و تابلو برق تشکیل شده است.

کاربرد بوستر پمپ :

از این بوستر پمپ بیشتر در مراکز بزرگی مانند مراکز تجاری ، اداری ، ساختمان های بیمارستان ها ، فرودگاه و … استفاده می شود.

اجزای اصلی  :

مهمترین جز این این پمپ ها عبارتند از : پمپ ها ، شاسی اصلی ، کلکتور ، مکش ، تابلوی برق کنترل ، تجهیزات و کنترل فشار می باشد.

 به دو صورت دورثابت و دور متغیر تقسیم می شوند:

برق مصرفی بوستر های دور ثایت 220 ولت و  دور متغیر 380 ولت و سه فاز می باشد.

دور ثابت :

در این بوستر روشن و خاموش شدن پمپ ها به صورت ترتیبی و نوبتی می باشد و برای کنترل فشار از 2 پرشر سوئیچ استفاده می شود. در این دور ثابت ها از تعدادی منبع دیافراگمی با ظرفیت های معین استفاده می شود.

بوستر پمپ های دور متغیر :

مدت طولانی است که تامین کردن فشار ثابت آب با تغییر مقدار مصرف از خواسته های قلبی تولید کنندگان بوده است.

استفاده از  دور متغیر در کشور های صنعتی رایج است در این پمپ هایی استفاده می شود که اینورتر باشد ( اینورتر وسیله ای که با آن می توان فرکانس های برق را تغییر داد). این بوستر پمپ در ایران از قیمت بالایی برخوردار است و کلیه و وسایل و تجهیزات آن با دور ثابت مانند هم می باشند به استثناء تابلوی کنترل و فرمان و سنسور فشار.

برای مشاهده سایر محصولات پمپ آب به همراه قیمت ها کلیک کنید.