مقالات

پمپ های سیرکولاتور و اجزای تشکیل دهنده آن

Circulator Pump

پمپ های سیرکولاتور معمولا از نوع سانتریفیوژ ( گریز از مرکز ) هستند . پمپ های سیرکولاتور در دو نوع خطی و زمینی وجود دارند که نوع خطی معمولا در سیستم های کوچک و نوع زمینی آن در سیستم های بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد .

اجزای تشکیل دهنده پمپ های سیرکولاتور

Circulator Pumpالکتروموتور

الکترو موتور پمپ های سیرکولاتور از نوع آسنکرون ( قفس سنجابی ) هستند . سیم پیچ استاتور این دستگاه در قدرت های کم به برق تک فاز و در قدرت های بالا به برق سه فاز متصل می شود و معمولا با سرعت 1450 یا 2900 دور در دقیقه (r.p.m ) می چرخند .

محور ( شفت )

وظیفه شفت انتقال حرکت از الکترو موتور پمپ به پروانه های پمپ می باشد . همان طور که مشخص است بر روی محور سطوح یاتاقانی بزرگی درست کرده اند تا دوران محور به صورت دقیق و هم مرکز و بدون لنگی صورت پذیرد .

یاتاقان ها

برای تراز نگه داشتن دقیق محور پمپ ها از یاتاقان های برنزی که به قدر کافی بلند هستند استفاده می شود . یک شیار مخصوص روغن کاری در هر یاتاقان ایجاد شده است، تا گردش ثابت روغن را روی سطح یاتاقان ها میسر سازد .

سیل مکانیکی ( کاسه نمد )

این کاسه نمد از نفوذ آب به داخل یاتاقان ها جلوگیری می کند . 

پمپ سیرکولاتورکوپلینگ

در پمپ های خطی انتقال حرکت از الکتروموتور به محور پمپ توسط یک کوپلینگ فنری صورت می گیرد ولی در پمپ های زمینی معمولا یک کوپلینگ لاستیکی ارتباط محور پمپ و الکتروموتور را بر قرار می کند . کوپلینگ های فنری دارای بازوهایی هستند که با فنر به یکدیگر وصل شده اند .

سیستم روغن کاری 

روغن کاری محور و یاتاقان های پمپ های سیرکولاتور بسیار ساده و به وسیله ی نمد آغشته به روغن صورت می گیرد .

پروانه 

پروانه پمپ های سیرکولاتور از نوع گریز از مرکز است و ساخت آن از جنس فولاد ، برنج ، چدن ، کایوچو ، پلاستیک ، آلومینیوم و … امکان پذیر است . 

سرویس کردن پمپ های خطی معمولا بسیار آسان است و قابلیت تعویض تمامی قطعات در آن میسر است . با باز نمودن چند عدد پیچ به سه قسمت جداگنه تقسیم می شود و امکان سرویس پمپ ها را بدون نیاز به باز کردن اتصالات از لوله فراهم می سازد .

 

 

 

 

پاسخی بگذارید